Богатство са българските народни носии. Толкова красиви, толкова величествени, пазещи в себе си традиции и дух на един славен народ.
Всяка от 7-те ни области се отличава със своите костюми, изработени с много внимание към всеки малък детайл.
Днес ще поговорим за тракийските народни носии.
Тракийската фолклорна област обхваща административните области Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Ямбол, Сливен, като се включва и община Копривщица.
Областта се простира до Средна и Източна Стара планина на север, на запад – до Рила и Ихтиманска Средна гора, на юг – до Пирин, Родопите, границите с Гърция и Турция, на изток – до Странджанската област.
Народните носии от тази област се отличават с голямо разнообразие, цветова гама, изпипани елементи и много детайлност.
Нека разгледаме първо женската тракийска носия:
Тя се състои от червен сукман, който по краищата на полата е красиво бродиран; нежна бяла памучна риза и бродирана черна вълнена престилка с бяла дантела. Някои модели имат традиционни фолклорни шевици и гайтани на сукмана и ризата.
Най-често на носията се бродират растителни орнаменти, а най-използваните цветове са: червен, бял, син, зелен и оранжев.
Тракийската мъжката носия:
Тя спада към т.нар. чернодрешна. Тя се състои от черни потури с гайтани. Задължителен е вълненият елек, който е червен или зелен, с черни орнаменти. Другите елементи са: бяла памучна риза с червени растителни орнаменти, червен пояс и черен калпак, който е декориран с цветя.