История на мъжките народни носии
Българските народни носии са скъпо наследство, което се предава от поколения на поколения. Облеклото, което са носели хората преди години, е пъстро и цветно, много красиво.
Народните празници и веселби и днес задължително включват народни танци в национални носии. Носиите са различни в различните региони на страната. Всеки район има свои собствени характеристики и елементи на облекло и бижута, но разнообразието и ярките цветове, правят впечатление навсякъде.
В тази статия ще обърнем внимание на мъжката народна носия.
Основно тя се състои от риза, елек, панталон и бродиран пояс. Маншетите и яката на ризата винаги са красиво украсени.
Има два вида мъжко облекло:
- Първият - с преобладаващ бял цвят - "белодрешна". Гащите са с две разновидности: беневреци (с тесни и дълги, пристегнати към тялото ногàвици в долната си част) и димии (с широки и къси крачоли).
Поясът, богато украсен и доминиран от червено, е стегнат, за да подчертае талията.
Има сериозни доказателства, че тази носия е от славянски произход. Среща се в цяла България.
- Вторият вид мъжка носия е "чернодрешна", с преобладаващи тъмни цветове. Това облекло определено може да се нарече национална тенденция, добила своята популярност през периода на българското Възраждане. Панталоните, наречени потури, са широки, с черни кантове. Интересен момент е разпространеното схващане, че колкото по-сложни и плисирани са потурите, толкова по-заможен е притежателят им. Връхната дреха е с права кройка и дълъг колан.
Върху ризата обикновено се носели къси дрехи от груб домашно изпреден вълнен плат (жилетка) с или без ръкави. Украшението било шапка.
Обувките и за мъже, и за жени са цървули. Обикновено се правели от говежда или свинска кожа. Цървулите се носели върху дебели вълнени чорапи в хладно време, закопчавани с дълги презрамки.